Firma auto kasutamine isiklikuks otstarbeks

Postitas: Gregor 19.01.2014 kell 21:21

Millised on piirid ja milline on õigus mul kasutada ettevõtte autot isiklikuks otstarbeks?

0 | 0 | Vasta | Vasta privaatselt | Teata ebasobivast kommentaarist

Kommentaaride järjekord: Vanemad | Uuemad | Parimad

 • Artur: 19.01.2014 kell 21:36

  Lisaks isikliku auto kasutamise kompensatsiooni maksmisele on võimalus ka osta, rentida või liisida auto ettevõtte nimele, sellisel juhul kannab kõik autoga seotud kulud ettevõte. Küll eeldab aga maksuamet, et mingil määral tehakse iga ettevõtte kasutuses oleva sõiduautoga ka isiklikke sõite ja seega tuleb ka sellisel juhul sõidupäevikut pidada ja isiklikelt sõitudelt erisoodustusmaksud maksta.

  Kui omanikul on isiklik sõiduauto ja tahab selle firma käsutusse anda, ilma müügitehinguta, siis on võimalikuks variandiks kasutusvalduse leping, mis annab ühelt poolt firmale õiguse autot kasutada ja teiselt poolt kohustuse hüvitada kõik autoga seotud kulud. Kuluarved (kütus, kindlustus, autopesu) võib võtta otse ettevõtte nimele või esitada kulud ettevõttele omaniku poolt majanduskulude aruande abil. Kui on soov renti maksta auto kasutamise eest, siis tuleb ettevõttel omanikule makstavalt rendilt 21% tulumaks kinni pidada ja lisaks tuleb arvestada, et üle turuhinna renditasu maksta ei saa, siis loetakse erisoodustuseks.

  Sõidupäevik on täpselt samasugune nagu eelmises postituses kirjeldatud isikliku auto kasutamise sõidupäevik, ainult päeviku pidamise eesmärk on vastupidine. Isikliku auto korral peeti päevikut selleks, et oleks võimalik maksuvabalt kõrgemat auto kasutamise hüvitist maksta, ettevõtte auto korral peetakse päevikut selleks, et maksta maksud ettevõtte auto kasutamise eest isiklikuks otstarbeks. Sõidupäeviku näidis.

  Kui isikliku auto korral võis maksta maksuvabalt hüvitist kuni 256 euro ulatuses kuus (arvestusega 30 senti kilomeetri kohta), siis ettevõtte auto korral tuleb maksta makse auto isikliku kasutamise eest – ja maksimaalne arvestuslik summa, millelt maksud arvestatakse, on samuti 256 eurot. Kilomeetri hind on siinkohal veidi erinev, vanemate ja väiksemate autode (üle 5a ja kuni 2l mootoriga) kilomeetri arvestuslikuks maksumuseks on 20 senti, teistel 30 senti.

  Kui vastavalt kokkuleppele auto kasutaja maksab ettevõttele isiklikud sõidud kinni, sama määraga, nt 100km x 0,3 eurot = 30 eurot, siis erisoodustusmakse maksma ei pea.

  Kui arvestust ei peeta, tuleb maksta riigile ära maksud 256 eurolt, sama skeemi järgi nagu maksustatakse erisoodustusi – kõigepealt tulumaks juurde ja siis saadud summalt arvestatakse sotsiaalmaks. 256 euroselt netosummalt tuleb maksta tulumaks 68,05 eurot ja sotsiaalmaks 106,94 eurot. Maksustamist reguleerib valitsuse määrus.

  Arvestuse pidamisel lisatakse ettevõtte auto sõidupäevikusse samad andmed – kes sõitis, kuhu sõitis ja miks sõitis, spidomeetri näit enne ja pärast. Päevikus kirjeldatakse ainult töösõidud ja nende eesmärgid, vahele jäävad isiklikud sõidud (nt tööle ja koju, sisu ei pea täpselt kirjeldama), mugavuse mõttes tasuks eraldi ridadena näidata ja kilomeetrid välja tuua. Lõpuks liidame sellel kuul isiklikuks otstarbeks sõidetud kilomeetrid kokku, korrutame 0,3 (või 0,2) euroga ja tulemuseks saame selle kuu auto kasutamise erisoodustuse kokku, millelt arvestame erisoodustuse maksud – tulumaks juurde ja saadud summalt sotsiaalmaks.Kui arvestuse pidamise tulemusena on erisoodustuse summa suurem kui 256 eurot, siis rohkem siiski maksma ei pea, see on maksimaalseks summaks.

  Arvestatud maksud tuleb ära maksta järgmise kuu 10.kuupäevaks ja deklareerida TSD lisas 4, rida 5. TSD lisa 4 vormi

  Erandid:
  Ka see kord kehtib ainult sõiduautode kohta, mitte muudele võimalikele sõiduvahenditele. Teoreetiliselt peaks ka jalgratta ja veoauto isiklikuks otstarbeks kasutamist mõõtma ja vastavalt turuhinnale maksustama, aga praktikas ei ole sellist asja kohanud.

  Kui ettevõte ei taha üldse sõiduautolt makse maksta, siis peab ta suutma piisavalt veenvalt tõestada, et autoga erasõite ei tehta. Nt kui autot kasutab ettevõtte müügimees, kes peab hoolikalt sõidupäevikut, auto pargitakse ööseks ettevõtte territooriumile ja müügimees sõidab koju ja tööle isikliku autoga, siis on mittemaksmine õigustatud.  0 | 0 | Vasta | Vasta privaatselt | Teata ebasobivast kommentaarist
 • Gregor: 19.01.2014 kell 21:51

  Tänan, võtan teatavaks

  0 | 0 | Vasta | Vasta privaatselt | Teata ebasobivast kommentaarist

Selleks, et vastata peate end sisse logima!

Sisene Facebooki kaudu

Registreeru