Vananemine - ilus või ilutu?

IStockPhoto

Vananemine - ilus või ilutu?

Autor: Reilika Nestor 04.02.2015 kell 00:00

Nagu teada, kutsub vananemine esile muutusi nii inimese kehas kui psüühikas. Meid mõjutab kõik eluga kaasaskäiv – kas oleme põdenud mõnda rasket haigust, kaotanud lähedase, elanud rasketes tingimustes või kogenud kestvat stressi. Sõltuvalt elatud ajal toimetatud tegevuste intensiivsusest ja isiksu emotsionaalsest omapärast, võime üldistades täheldada kahesugust vananemist: nii-öelda ilusat ja ilutut.

Ilutult ehk enneaegu vananev inimene seostub tihtipeale negatiivsete emotsioonidega ja ebameeldivate iseloomujoontega. Lõpptulemusena ilmnevad neil sünged, kibestunud, sageli põlglikud ja isegi kurjad näojooned. Nende näojooned ja kortsud on suunatud alla ning miimikavaesusest tingituna võivad näojooned olla jämedad.

Ilusat vananemist esindavad need, kes vananevad vastavalt aastatele või kelle vananemine isegi aeglustub. Nende inimeste näod väljendavad tohutut emotsionaalset rikkust, rõõmu, sära, tervist ja heatahtlikkust. Kortsud ja näojooned on ülespoole suunatud. See on omane paljudele loomingulistele inimestele.

Seda, kuidas oleme oma elu elanud, saame vaadata peeglist. Ükskõik, kui paratamatu ka vananemine ei ole, saame siiski teha ühtteist ka ise, et säilitada oma ilu ja positiivset ellusuhtumist võimalikult kaua. Ümbritsevate kohustuste ja pingete seas võib see olla raske, kuid kindlasti mitte võimatu!