Uimastid, nikotiin, suitsetamine, alkohol ja kofeiin

IStockPhoto

Uimastid, nikotiin, suitsetamine, alkohol ja kofeiin

Autor: Reilika Nestor 12.12.2014 kell 00:00

Iga päev paljude inimeste poolt nauditavad nikotiin ja kofeiin on kahtlemata vajalikud, kuid vastavalt inimeste omapärale on need ka väga erinevalt kahjulikud. Puhtakujuline nikotiin on äärmiselt äge ja tugevatoimeline mürk. Seepärast on suitsetamine eluohtlik. Sama kehtib ka kofeiini kohta. Ülemäärane kohvi tarbimine tekitab meie kehas probleeme. Üldiselt on aga kofeiini ja nikotiini tagasihoidlik tarbimine ohutu.

Suurimad probleemid tänapäeval on aga alkoholi- ja uimastisõltuvus. Alkoholist rääkides ei ole tarvis väljendada muret karsklase seisukohalt, vaid võtta asja terve mõistusega. Iseenesest on alkohol arstlik abivahend ja ka muidu on piiratud koguses tarvitamine tervist soodustav. Inimene peab jääma alkohoolseid jooke tarvitades piiridesse, mitte tarbima ülemäära, kus see hakkab pereelu ja igapäevaseid toimetusi segama.

Harjumuseks saanud alkoholitarbimise osas tuleb väga ettevaatlik olla, olgu need kas või paar õlut päevas. Harjumusest „kannab“ inimene loomulikult rohkem, mistõttu hakkab ta ka üha enam alkoholi vajama, et meeldiva joobeni jõuda. Aja möödudes jääb ta sõltuvusse, kuniks elu hakkabki ainult selle ümber keerlema.

Alkoholisõltuvuse ohvriks langenud inimeste ainus pääsetee on täielik alkoholijoomise keeld, ilma igasuguste erandite ja järeleandmisteta. Sealjuures on kasulik teada, et täiesti terve inimene langeb harva sedasi alkoholi küüsi. Joodikute saatus on pea alati seotud pärilikkusega ning on vaadeldav omaette haiguskallakuna.

Tihti pole kehaliselt ja hingeliselt vapustatud inimesed oma olukorras mitte alkoholi kuritarvitamise tõttu, vaid vastupidi – alkohol võib olla vaimsest madalseisust tekkinud emotsioonide lohutuseks. Peredes, kus on alkoholiprobleemidega pereliige, saavad lähedased täieliku hingelise trauma. Alkohoolik ei hooli mitte millestki muust, kui oma sõltuvusainest. Kaineks saades kahetseb ta oma tegu südamest, kuid ei suuda järgmisele hoole vastu seista.

Uimastid on inimesele väga kahjulikud ja kiiresti sõltuvust tekitavad ained. Nende mõju igale inimesele on väga erinev.
Üldiselt kaasneb uimastite tarvitamisega unistuslik heaolu, muretus ja rõõm, tohutu energia ja teotahe. See on aga pettekujutelm. Osa aineid tekitab hallutsinatsioone ehk viirastusi. Uimasteid tarvitava inimese arusaam teda ümbritsevast on reaalsusest tegelikult väga kaugel.

Ka katsetusena või ühekordse proovimise järel mõjub sellise mürgi tarvitamine hävitavalt. Viimasel ajal on kohutavalt suur hulk linlasi langenud selle n-ö proovimise ohvriks. Kuna üks asi viib teiseni, muutub harjumus „kireks“, mille vastu on sõltuvuse küüsi langenud inimesel peaaegu et võimatu võidelda. Uimastite kasutamise tagajärjed on hingeline, vaimne ja kehaline langus. Seega on oluline leida endas tahtejõudu, et öelda „ei“ juba enne uimasti proovimist.

Hoidke inimesi, keda peate kalliks. Hoolige neist nii, et nad oleksid võimelised ka teist hoolima!