Tõsise haiguse tundemärk - Vöö ümbermõõt meestel suurem kui 102 cm ja 88 cm naistel!

Tõsise haiguse tundemärk - Vöö ümbermõõt meestel suurem kui 102 cm ja 88 cm naistel!

Autor: Reilika Nestor 19.04.2016 kell 14:44

Ainevahetussündroomi ehk metaboolse sündroomi korral on normaalne ainevahetus ehk metabolism häiritud. Metabolism on kõige laiemas mõttes organismi elutegevus. Metabolismi käigus toodetakse glükoosist energiat, et keha saaks liikuda, kasvada, hoida vajalikku kehatemperatuuri, et jääkaineid väljutataks, et haavad paraneksid jne. Normaalne metabolism on normaalse elutegevuse aluseks. Ainevahetust mõjutavad aga väga paljud tegurid: toitumine, liikumine, ümbritsev keskkond. Kui need tegurid hakkavad mingil põhjusel normaalset ainevahetust häirima, on üheks tagajärjeks ainevahetussündroom.

Ainevahetussündroom esineb juhul, kui on olemas kolm või enam järgmistest kriteeriumitest:

1)   vöö ümbermõõt ≥ 102 cm meestel ja ≥88 cm naistel;
2)   vererõhk >130 /> 85 mm Hg;
3)  tühja kõhu veresuhkur > 6,1 mmol/l;
4)   vererasvade hulka kuuluvate triglütseriidide sisaldus >1,7 mmol/l;
5)   hea kolesterooli sisaldus meestel <1,0 mmol/l ja naistel <1,3 mmol/l.

Triglütseriidid on organismis normaalselt esinev rasvaliik. Triglütseriidide suurenenud sisaldus veres suurendab südamehaigusteriski juhul, kui on suurenenud ka vere kolesteroolisisaldus. Hea kolesterool ehk HDL-kolesterool aitab organismil halvast kolesteroolist vabaneda. Kui hea kolesterooli sisaldus veres on väike, suureneb südamehaiguste tekke oht. Halb kolesterool ehk LDL-kolesterool põhjustab kolesterooli ladestumist arterite seintesse. Mida rohkem on halba kolesterooli, seda suurem on ka südamehaiguste oht. Triglütseriidide, hea ja halva kolesterooli ning tühja kõhu veresuhkru sisaldust määrab perearst sinult võetavast vereproovist. Määramise vajaduse ja sageduse üle pea nõu oma perearstiga.Ainevahetussündroom, nii nagu ka ülekaalulisus, on järjest sagenev probleem kogu maailmas. Ainevahetussündroomi risk suureneb seoses elanike rasvumise ja istuva eluviisiga. Vähene liikumine ja liigne rasvade tarbimine hakkavad inimest mõjutama juba noores eas. Alles viimastel aastatel on leitud, et ainevahetus-sündroom on väga tõsine krooniliste haiguste riskifaktor. Siiani on südamehaiguste riskifaktorina peetud oluliseks suurenenud kehamassi indeksit (KMI). KMI normaalne vahemik on 19–25. KMI üle 25 on juba ülekaalunäitaja. Kuid kehamassi indeksist üksi ei piisa keha rasvasisalduse ja südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) riski hindamiseks. Ainevahetussündroom on väga oluline riskitegur järgmistele haigustele:

  • II tüübi suhkurtõbi
  • südame pärgarterite ateroskleroos,
  • südame-veresoonkonna haigused.
Ülekaalulistel inimestel, kellel on ainevahetussündroom on kaalulangetamine ja saavutatud kehakaalu säilitamine tunduvalt probleemsem kui neil ülekaalulistel, kellel ainevahetussündroomi ei ole.

Ainevahetussündroomi üheks põhjuseks arvatakse olevat keharakkude vähenenud tundlikkus insuliini suhtes. Insuliin on hormoon, mida toodetakse kõhunäärmes. See aitab glükoosil siseneda rakkudesse, kus glükoosi kasutatakse energia allikana. Kui glükoos ei pääse rakku, siis veresuhkru sisaldus suureneb ja tekib risk haigestuda II tüüpi suhkurtõppe. Normaalselt aitab insuliin ka toiduga saadud rasvhapped triglütseriididena rasvkoesse transportida. Rasvkude tagab samuti organismi energiavaru. Kui inimesel tekib vähenenud insuliinitundlikkus, siis häirub rasvhapete salvestamine rasvkoes ja rasvhapped pääsevad vabalt vereringesse ringlema. Tekivad nihked vererasvade sisalduses.

Õunakujuline rasvumus on enim seotud ainevahetussündroomiga, sest kõhupiirkonna rasvkoel on kõige suurem rasvade hüdrolüüsi ehk vabastamise võime. Siseelundite ümber paiknev rasvkude on ainukesena seotud üldise vereringega. Kõhupiirkonna rasvkoest vabanevad rasvhapped kantakse siseelunditest pärit veenide kaudu maksa. Vabad rasvhapped takistavad maksas insuliini töötlemist. Insuliin jääb vabalt ringlema ja väheneb rakkude insuliinitundlikkus. Vabade rasvhapete ringlemisest tekivad ka nihked vererasvade sisalduses. Seetõttu on kõhupiirkonna rasvaladestus kõige enam haigestumisega seotud.

Kuidas vältida
Kõige rohkem mõjutab ainevahetussündroomi kujunemist inimese elustiil: toitumisharjumused ja kehaline aktiivsus.
Ülekaalulistel on kaalu vähendamine kõige tõhusam viis ainevahetussündroomi raviks. See vähendab kõiki riskifaktoreid. Kehaline aktiivsus (juba enne ainevahetussündroomi väljakujunemist!) vähendab halva ja suurendab hea kolesterooli sisaldust.

Info pärineb EESTI HAIGEKASSA