Tõeline elamus - suitsusaun!

IStockPhoto

Tõeline elamus - suitsusaun!

Autor: Reilika Nestor 12.01.2015 kell 00:00

Kes otsib teravaid elamusi ja soovib käia oma esivanemate radu pidi, peaks ära proovima Läänemere aladel kõige varem tuntud ning tänaseni säilinud suitsusauna. Tegemist on kõige algelisema sauna vormiga, kus ei ole korstent, vaid väike katuse tuulutusava ning peaaegu kõik kütmisel tekkiv suits jääb saunaruumi. Kerist köetakse vähemalt kaheksa tundi, seejärel visatakse kerisele pangetäis vett, nn nõgileili, tuulutatakse saun suitsust puhtaks ja alles siis võib minna saunalavale. Õige suitsusauna juurde kuulub ka saunaloits, mida öeldakse enne lavale minekut. Sooja pesemisvett saab kerise peal asuvast pajast. 

Öeldakse, et iga õige suitsusaun on vähemalt korra ka ise põlema süttinud. Põhjus selleks on lihtne: ligi kümme tundi kestev kütmine ja mitu tonni kaaluv keris tõstavad temperatuuri nii kõrgele, et palkidest välja jooksev vaik võib väga kergesti tuld võtta. Ka sauna kütmine ei ole väga kergete killast. Oskamatu saunaline võib hoopis ilma soojaks kütta või halvemal juhul üldse saunast ilma jääda. 

Suitsusaunas tuleb meeles pidada, et kui end vastu nõgist seina kord ära määrid, oled saunast tulles veelgi mustem, kui sinna minnes.

www.derma.ee