Selle vitamiini puudus põhjustab liigese- ning seljavalu!

Selle vitamiini puudus põhjustab liigese- ning seljavalu!

Autor: Reilika Nestor 25.04.2016 kell 21:44


Palju inimesi arvavad, et liigese-, kui ka seljavalu on kas vanuse või elustiili tagajärg.
Teadlased on leidnud, et D-vitamiini vaegus on just nimelt seljavalu, kui ka liigesevalu põhjuseks.


Eestlased on D-vitamiini puuduses

Isegi suvehooaja lõpus on kolmandikul eestlastest organismis D-vitamiini tase alla vajaliku normi.

Eriti tõsine D-vitamiini puudus valitseb Eestis talvel, mil D-vitamiini tase on normist madalam 73 protsendil inimestest ning vitamiinipuuduse käes kannatab 8 protsenti, selgub Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas kaitstud Mart Kulli doktoritööst. Tartu Ülikooli sisekliinikus läbi viidud uuringus osales ligi 400 tervet 25-70-aastast inimest üle Eesti. “Nii laialdane D-vitamiinipuudus on üllatav, sest põhjapoolsetes naabermaades on olukord hetkel parem,” ütles Kull. Juba aastaid on Soomes, Rootsis, Norras ja ka USAs müügil D-vitamiiniga rikastatud piimatooted, mis osaliselt kompenseerivad talvehooajal vähese päikesevalguse tõttu tekkivat vitamiinipuudust. Ükski Baltimaa praegu toiduaineid D-vitamiiniga ei rikasta. Apteekides on saada küll D-vitamiin toidulisanditena, kuid D-vitamiini sisaldavaid preparaate uuringus osalejatest praktiliselt keegi ei tarbinud. D-vitamiini on võimalik saada veel ka kalast, kuid sedagi söövad eestlased vähe.

D-vitamiini puudusest tulenevad terviseriskid

Viimaste aastate jooksul avaldatud uurimuste tulemused on näidanud, et D-vitamiini vaegust on põhjust seostada 17 vähivormi, eriti rinna-, käärsoole-, eesnäärme- ja kopsuvähiga, aga ka teiste haigustega, nagu I tüübi diabeet, astma ning isegi gripi ja veel paljude teiste haigustega.

Health Professional Follof-up Study (HPFUS) uuring, mida juhtis dr Edward Giovannucci, tegi kindlaks, et uurimisalused mehed, kellel oli D-vitamiini vaegus (alla 15 ng/ml), said südamerabanduse/infarkti 242 protsenti tõenäolisemalt meestest, kelle D-vitamiini tase oli vähemalt 30 ng/ml.

2008. aasta seisuga on Eesti Euroopa Liidus südame-veresoonkonna haigustesse suremise edetabelis esimesel kohal. Tõenäoliselt on D-vitamiini vaegus üheks põhjuseks.

Arenenud maades põhjustavad 60-70% surmajuhtumitest sellised haigused nagu vähk, veresoonkonna haigused ja I tüübi diabeet. 19 D-vitamiini vaegust puudutava uurimuse põhjal selgus, et D-vitamiini võtvate inimeste suremus mitmesugustesse haigustesse on väiksem nende omast, kes D-vitamiini ei võta.

Epidemioloogilised uurimused on näidanud, et näiteks I tüübi diabeeti haigestumise tõenäosus on meie laiuskraadidel 400 korda suurem, kui Venetsueelas.

D-vitamiini funktsioonid

D-vitamiin on tegelikult tugev steroidhormoon, mis reguleerib geeniekspressiooni, olles võimeline mõjutama umbes 200 geeni.

D-vitamiini retseptoreid on paljudes kudedes ja organites, enam kui 200 geeni sisaldavad D-vitamiinile reageerivaid elemente. See on ainus niisugune aine organismis ja teadlased on avastanud, et sel on palju parandavaid ja toetavaid funktsioone suurema osa kudede ja rakkude jaoks. Suurem osa organeid reageerib D-vitamiinile. See tähendab, et nende organite rakkudel on võime D-vitamiini toimel bioloogiliselt aktiviseeruda. Seega toob D-vitamiin rakud tervele „elule“ ning aitab kaasa nende täisväärtuslikule funktsioneerimisele, sealhulgas võib kiirendada kudede ja rakkude tervenemist ning takistada rakkude muutumist halvaloomuliseks (vältida vähiriski).

D3 vitamiin (mis on D-vitamiini oluline aktiivne vorm, mistõttu soovitatakse D-vitamiini tablettide korral just D3 vitamiine) ringleb veres ja stimuleerib koostöös soolerakkudega kaltsiumi imendumist. See näitab kaltsiumi taset veres, mis omakorda hoiab luud terved ja tugevad. On leidnud tõestust, et D-vitamiini vaegus ehk tase alla 20 ng/ml korral imendub toitainetest või vitamiinidest omandatud kaltsium vaid 10-30% ulatuses.

Allpool mõningaid näiteid D-vitamiini taseme ja haiguste vahel:


Haigus või mõju D-vitamiini tase

  • Rahhiit ja osteomalaatsia 15 ng/ml
  • Kõrvalkilpnäärmete hormoonide taseme mahasurumine 20-30 ng/ml
  • Sooletraktist kaltsiumi imendumise optimeerimine 34 ng/ml
  • Neuromuskulaarse sooritusvõime paranemine vanemas eas 38 ng/ml
  • Sise-elundkonna vähivormidesse haigestumise vähenemine 38 ng/ml
  • 50% väiksem oht haigestuda käärsoolevähki 33 ng/ml
  • 50% väiksem oht haigestuda rinnavähki 52 ng/ml

Juba päevase minimaalse D-vitamiini 1000 IU lisatarbimine võib parandada tervislikku seisundit ja vähendada erinevate haigestumiste riske ning aidata terveneda olemasolevatest haigustest.