Mida me peame arvestame ravimite manustamisel?

IStockPhoto

Mida me peame arvestame ravimite manustamisel?

Autor: Reilika Nestor 14.12.2014 kell 00:00

Arstid määravad ravimeid lähtuvalt patsiendi poolt esitatud murest. Seejuures võtab arst arvesse, kas haigus on äge (pigem ühekordne ja kiirelt tekkinud nähtus) või krooniline (perioodiliselt ja tihti esinev nähtus) ning kas esinevad enam ühed või teised haigust iseloomustavad nähud. Samuti peab arst silmas haige vanust, sugu ja teatud juhtudel ka muutunud või isikupärast tundlikkust ravimi suhtes. Samuti peab ta arvestama ravimi otseseid omadusi. Peale seda kirjutab arst haigele retsepti, millele on märgitud ravimi tarvitamise viis, ehk kuidas, millal, kui sageli ja kui palju tuleb ravimit võtta. Kas arsti poolt kirjutatud ravim on efektiivne või ei, sõltub suurel määral sellest, kas haige tarvitab seda õigesti.

Ravimi manustamise viise on erinevaid:

  • suu kaudu;
  • pärasoole kaudu;
  • naha alla süstimine;
  • lihasesse süstimine;
  • veeni süstimine;
  • selgrookanalisse süstimine;
  • sissehingamine; 
  • naha peale määrimine;
  • naha sisse hõõrumine.

Kõige levinum on suukaudne manustamine, kuna seda on kõige lihtsam ka väljaspool raviasutust järgida. Suu kaudu on võimalik võtta pulbreid, tablette, vesilahuseid ning teisi vedelaid ravimeid.

Sageli märgib arst, kas ravimit tuleks manustada pärast või enne söömist. Teinekord on väga tähtis ka toidu enda olemus, mille peale ravimit võetakse. Samuti kehtivad ettekirjutused, mida oleks ravimi peale hea juua. Seda kõike tuleb küsida raviarstilt, kuna tema oskab arvestada patsiendi individuaalseid iseärasusi. Kui aga täpsustusi on unustatud küsida, on mõistlikum võtta ravimit peale sööki, sest siis on tüsistuste ja kõrvalmõjude oht kõige väiksem.

Tihti tekib inimestel küsimus, kas närida tablett puruks või neelata tervelt alla. Kindlasti tuleb neelata tervelt alla, kuna tabletil on kaitsev kiht, nagu ka kapslil. Nad on suhteliselt libedad ja lähevad lihtsalt alla, seega probleeme ei tohiks tablettide neelamine tekitada. Mõningatel juhtudel võib kapsli avamisel ravimi toime kaduda ning sees oleva pulbri manustamine magu ja söögitoru kahjustada.

Tablett tuleks sisse võtta püsti seistes. Lamades või istudes võib see jääda söögitorusse pidama ning seda kahjustada, tekitades valu ja kõrvetisi.

Kindlasti tuleb ravimeid manustades juua ära pool klaasi leiget vett ning seejärel seista või kõndida kuni 10 minutit. Ravimite peale ei maksa juua muid vedelikke, kuna need võivad preparaadi mõju muuta.

Näiteks piim blokeerib laiatoimeliste antibiootikumide (näiteks tetratsükliini) imendumist. Ka puu- ja juurviljamahlad vähendavad mõningate antibiootikumide toimet, magus siirup limonaadides ja teistes magusates jookides takistab rohtude imendumist.

Kuldreegel on see, et ravimid ja suitsetamine, alkohol või narkootilised ained ei sobi kohe kindlasti omavahel kokku!
Samuti tuleb aeg-ajalt kontrollida oma kodust apteeki, et seal ei leiduks aegunud ravimeid. Need tuleks kindlasti ära visata, vastasel juhul võib kogemata neid kasutades end mürgitada.

Kahte ravimit või mitut ravimit koos võttes peab konsulteerima arstiga, kuna tegu võib olla lubamatu kombinatsiooniga.
Mitmeid ravimeid aga süstitakse, et hoida ära ravimite lagundamist seedetraktis. Penitsilliini süstitakse seepärast, et see laguneb happelises maomahlas. Mõned ravimid ei imendu seedetraktis ja neid peab manustama süstimise teel. Ravimeid süstitakse ka näiteks juhul, kui soovitakse ravida konkreetset haiguskollet. Nii näiteks süstitakse närvihaiguste puhul aineid selgrookanalisse. Nahale ja limaskestale kantud salvid, pulbrid, plaastrid ja puistupulbrid avaldavad enamasti lokaalset mikroorganismide, põletiku- või valuvastast toimet. Nahale manustatud ravimid imenduvad rasu-rasu- ja higinäärmete ning karvanääpsude kaudu. Nende imendumine suureneb tunduvalt, kui nahk on vigastatud.

Peamine on ikkagi konsulteerida oma raviarstiga, kuidas on kõige õigem ravimeid kasutada. Kindlasti on tarvis enne seda teha mõned analüüsid, et arstil oleks parem ülevaade, millised on just sinu jaoks õiged ravimid.