Ravimite manustamine raseduse või rinnaga toitmise ajal

IStockPhoto

Ravimite manustamine raseduse või rinnaga toitmise ajal

Autor: Reilika Nestor 27.01.2015 kell 00:00

Arvatakse, et kaasasündinud väärarengud on tihti esile kutsunud raseduse ajal võetud ravimid. Kehtib üldine teadmine, et ravimite kasutamine raseduse ajal tähendab suuremal või väiksemal määral ohtu lootele.

Embrüotoksiline toime lootele avaldub embrüo arengu esimestel päevadel ja nädalatel. Ravimil on mürgine toime viljastatud munaraku ja seejärel embrüo protoplasmale, mille tagajärjel tema areng, implantatsioon ja platsenta tekkimine on häiritud ning loode kas ei pruugi areneda ja rasedus võib lõppeda iseenesliku abordiga.

Embrüotoksiline toime avaldub peamiselt ravimite suurte annuste kasutamisel, mille tõttu ravimites leiduvad lootele kahjulikud ained tungivad emaka limaskesta ja sealt enamjaolt edasi embrüosse. Mõnede ravimite kasutamine raseduse embrüonaalperioodil võib kahjustada endokriinsüsteemi, suguelundeid, aju ja teiste elundite arengut. Seetõttu on oluline teada, millisel perioodil ravim toimib, kas toime on embrüo- või fetotoksiline, kas toime avaldub sünnituseelsel perioodil või sünnitusabis kasutamise ajal.

Rasedale ravimite määramisel peab lähtuma kindlasti individuaalselt, arvestades minimaalsete annustega ja vältides seejuures süstimist.

Rinnapiim on lastele esimese kuue kuni kaheksa elukuu vältel põhiline toit. Tiheneb kontakt ema ja imiku vahel.
Rinnapiimaga toitmisel tuleb loobuda ravimite tarvitamisest. Kui selleks aga tekib möödapääsmatu vajadus, on tarvis konsulteerida oma arstiga.