Ravimid, alkohol, tubakas – kas ja kui ohtlik kooslus?

IStockPhoto

Ravimid, alkohol, tubakas – kas ja kui ohtlik kooslus?

Autor: Reilika Nestor 02.02.2015 kell 00:00

Mis juhtub tubakasuitsu ja alkoholi toimeainetega organismis? Mida teevad need ained – kui keemilised mõjurid – meie organismiga?

Tubakasuitsu poolt aktiveeritud ensüümid lagundavad peale nikotiini ka teisi mürke (näiteks ravimeid). Maksarakud haaravad intensiivsemalt veres ringlevaid aineid, hoiavad neid maksas, soodustavad nende lagundamist või seondumist glükoroonhappega ja väljutamist sapiga. Seepärast peab suitsetaja vajaliku ravimite toimeefekti saamiseks kasutama palju suuremaid annuseid kui mittesuitsetaja. Suitsetajatel on nõrgenenud eelkõige psüühikat mõjutavate ravimite toime. Kindlasti tuleks arstile mainida, et suitsetate, enne kui ta teile retsepti kirjutab. Samuti lisada, kui kaua olete suitsetanud ja kui tihti te seda teete.

Etüülalkoholi on läbi aegade kasutatud arstimina nii välispidiseks kasutamiseks kui ka seesmiseks kasutamiseks. Täna on see aga tuntud pigem olmemürgina. Peaaegu kogu organismi sattunud alkoholi oksüdeerib maks süsihappegaasiks ja veeks, teistes elundites lagundatakse seda vaid 4%. Alkoholi tarvitamine võib muuta mitmete samaaegselt sissevõetavate ravimite saatust organismis, sest alkoholil, nagu nikotiinilgi, on omadus kiirendada ravimeid lagundavate ensüümide toimet. Samuti sõltub oksüdeerumine tarvitamise kogusest ja sagedusest. Alkoholismi põdeval inimesel lagundab alkohol ravimid organismis väga kiiresti. Eriti ohtlik on võtta alkoholi koos uinutite või rahustitega. Ravimite tarvitamine alkoholiga võib lõppeda surmaga.

Organismile on alkohol väga ohtlik ka koos aspiriiniga, kuna avaldab survet korraga nii maksale kui limaskestale. Suhkrutõbi ja alkohol ei sobi samuti kokku, kuna suhkrutõve ravimi toime nõrgeneb. Südame- ja veresoonkonna haigusi põdeval inimesel võib alkoholi tarbimine tekitada kaaliumi ülemäärast kadu, südame rütmihäireid ja vererõhulangust.

Ravimeid tarbides tasub olla väga ettevaatlik nii suitsetamise kui alkoholi tarbimisega. Konsulteerige oma raviplaani luues kindlasti arstiga, et vältida edasisi terviseprobleeme.