Raskustunne, paistetus raseduse ajal! Miks? Mida küll teha, kas on muretsemiseks põhjust?

Raskustunne, paistetus raseduse ajal! Miks? Mida küll teha, kas on muretsemiseks põhjust?

Autor: Reilika Nestor 03.11.2015 kell 12:09

Rasedusaegne paistetus on kohati normaalne, kuid samas peab jälgima, et see paistetus ei annaks teatavaid sümptomeid. Alates 20 rasedusnädalast kurdavad enamus lapseootel naise, et neid vaevab jalgade ja käte paistetus, eriti õhtuti. Kerge paistetus võib olla koormusest kehale ning sellest, et olete tarbinud liiga palju süsivesikuid ja soolaseid toite. Liigne magus ning soolased toidud hoiavad kehas kinni liigse vedeliku. Öeldakse, et niipalju kui käid tualetis, joo peale seda klaas vett. On vedeliku tarbimine tasakaalus. Samuti liiga palju jalgadel, suruvad laps ja platsenta kinni verevarustuse, millega tekib vereringe probleemid.


Puhake, hoidke jalad kõrgemal, käige tualetis võimalikult tihti, sööge minimaalselt soolaseid, vürtsikaid toite, samuti magusat. Jooge vett, mitte maitsestatud ning limonaade. Täiesti tavalist vett. Miks just kordame täiesti tavalist maitsestamata vett, just sellepärast, et enamus naisi läheb arsti juurde ja ütleb, et ma joon mitu pudelit vett, ja ikka paistetan jne. Maitseveed sisaldavad väga palju suhkrut.

Kui aga te olete paistes juba hommikul ja isegi terve päeva vältel. Teil on peavalu, raskused hingamisega, süda peksleb, nägemine on häiritud, samuti valgustundlikkus, kõrge vererõhk, teie keha on tundlik ning valulik, siis võib tegu olla preeklampsiaga.


Preeklampsia on üks sagedasemaid rasedustüsistusi. Tegemist on rasedusaegse vererõhutõusuga (hüpertensioon) koos valgu tekkega uriini (proteinuuria). Haigus tekib vaid raseduse ajal, enamasti raseduse viimasel kolmandikul. Raskematel juhtudel võib rasedal esineda ka nägemishäireid (täpikesed silmade ees, virvendus, udune nägemine), peavalu, iiveldust ja ülakõhu valu.

Enamasti lõpeb isegi diagnoositud preeklampsiaga rasedus hästi ja sünnib terve laps. Samas on haigus väga tõsine – see võib põhjustada kahjustusi ema neerudes, maksas ja muudes elutähtsates organites; haiguse ravimata jätmisel võib emal tekkida hulgiorganpuudulikkus ja krambid (eklampsia).

Kuna haigus põhjustab platsenta verevarustuse halvenemist, siis ei saa loode piisavalt hapnikku ja toitained ning võib kujuneda loote üsasisese kasvamise häire. Tihti tuleb vaatamata ravile lõpetada rasedus enne sünnitustähtaega ning sünnib enneaegne laps.

Mis põhjustab preeklampsiat?

Haiguse täpsed põhjused ei ole siiani veel selged, teadlased püüavad leida võimalusi seda haigust ära hoida, varakult avastada ja ravida.

Preeklampsia teket võivad soodustada:

• Esimene rasedus
• Ema vanus alla 18 a. või üle 40 a.
• Mitmikute kandmine
• Naise emal või õel on esinenud preeklampsiat
• Preeklampsia esinemine varasema raseduse ajal
• Enne rasestumist esinenud kõrgvererõhutõbi (hüpertooniatõbi)
• Enne rasestumist esinenud autoimmuunhaigused
• Raseduse eelselt esinenud suhkurtõbi
• Rasedusaegne suhkurtõbi e. gestatsioondiabeet
• Ülekaalulisus (raseduse eelselt KMI >30 kg/m2)

Milliste kaebuste korral peaks rase kindlasti pöörduma kontrollile?

• Ootamatu halb enesetunne, tugev peavalu, nägemishäired
• Tugevate tursete tekkimine, eriti kätel ja näos
• Valu ülakõhus paremal roidekaare all
• Väga vähene uriinieritus vaatamata normaalsele vedelikutarbimisele

Preeklampsia ravi

Preeklampsia ravil on kolm peamist eesmärki:
1. krampide (eklampsia) ennetamine
2. ema organkahjustuse ärahoidmine
3. loote heaolu tagamine

Sageli suunatakse preeklampsiaga rase haiglasse jälgimisele, kuna loote ja raseda seisund võivad ootamatult halveneda. Kõrge vererõhu langetamiseks kasutatakse erinevaid ravimeid. Kui on suur tõenäosus, et sünnitus peab toimuma enneaegselt, siis tehakse emale lihasesisene süst (Betametasoon), et valmista loote kopse ette üsaväliseks eluks.

Kui haigus vaatamata ravile süveneb, on vajalik sünnituse esilekutsumine või keisrilõige.

Haigus taandub peale sünnitust, kuid kõikumisi vererõhuväärtustes ja valgusisaldust uriinis võib esineda kuni kuue sünnitusjärgse nädala jooksul. Seetõttu vajab naine ka sünnitusjärgselt tähelepanelikku jälgimist ning mitmeid analüüse.

Allikas : Kliinikum dr. Pille Vaas


Kim Kardashian West

 

LOE LISAKS " Lugeja kogemus - Preeklampsia"