Pesemine

IStockPhoto

Pesemine

Autor: Reilika Nestor 03.03.2014 kell 00:00

Haigustest hoidumine on kergem kui ennast hiljem ravida. Tänapäeval on iseenesestmõistetav, et oma keha ja hambaid pestakse, kuna haigustest hoidumisele pööratakse üha enam tähelepanu. Kuid see, mida tegid või ei teinud meie esiisad ja isegi meie vanavanemad, on väga teistmoodi sellest, mida meie praegu teeme või tegema peaksime.

Tervislikult elab inimene, kel on head kombed. Mida keelavad hea kasvatuse reeglid – sellest tuleks loobuda ka kui ebatervislikku eluviisi soodustavast tegevusest.

Pesemata käed, mustad sõrmeküüned, must pesu ja vähetuulutatud toad – tihti mõtlematusest ning halvast harjumusest johtuvad puudused on ka sagedaste haiguste allikaks. Kes sülitab tänavale, ühistranspordis või isegi eluruumis, see ei käitu mitte lihtsalt halvasti, vaid hõlbustab võimaluse korral haiguste edasikandumist. Kes köhib või nuuskab hoidmata taskurätikut suu või nina ees, annab kergesti lähedal asuvatele inimestele edasi nohu, köha, grippi, kopsupõletikku või isegi raskemaid haigusi. Väikesed lapsed on selliste kokkupuudete osas eriti tundlikud. Selliseid näiteid võib tuua sadu.

Oma ohutuses võib aga kindel olla see inimene, kes hoolitseb oma hügieeni eest igapäevaselt, kes viibib piisavalt värskes õhus ja kes tuulutab oma kodu vähemalt kord nädalas. See inimene võib olla kindel, et lisab oma elueale juurde aastaid, on tööjõulisem, tahtejõulisem ja kindlasti ka elurõõmsam.