Mis on artriit - reuma ja osteoartriit? Mida saame me ise ära teha, et leevendada endi vaevusi?

Mis on artriit - reuma ja osteoartriit? Mida saame me ise ära teha, et leevendada endi vaevusi?

Autor: Reilika Nestor 05.10.2015 kell 13:43

Artriit on nimetus 120 omavahel seotud haiguse perekonnale, kõigil neist on tegemist ühe või mitme liigesega. Lihtsalt öeldes tähendab artriit liigesepõletikku. Artriidifondi hinnangul on umbes ühel igast seitsmest ameeriklasest mingi artriidivorm ja 8 miljonil diagnoositud reuma ning 30 miljonil osteoartriit. Viimastel on 80% naised.

Juba sõna artriit äratab hirmu- ja valuaistinguid, kasvõi ainult sellepärast, et 37 miljonit ameerikast põeb seda, mille tulemusel läheb iga aasta kaotsi 45 miljonit tööpäeva ning 35 miljonit dollarit arstiabile ja kaotatud palkadele. Sellel haigusel on kaks suuremat vormi - osteoartriit ja reuma. Osteoartriit on süvenev haigus, mis kaasneb sageli vanema eaga ning on eluaeg kasutusel olnud liigeste kulumise tulemus. Reuma on autoimmuunne haigus, mis on tõsisem kui osteoartriit.

Osteoartriidi puhul muutub kõhrkude nõrgemaks, mureneb ja luu servadele tekivad luised ogad. Liiges muutub paindumatuks ja sageli valulikuks. Tihtilugu on luukillud esmasteks haiguse tunnusmärgiks. Patsient tunneb sageli liigeses valu ja jäikust. Haiguse edenedes võib liiges deformeeruda ja paistetada. mida vanemaks saades, seda piinavamaks haigus muutub. Tekib põletikuline protsess ja liiges muutub jäigaks.

Reumatoidartriit on autoimmuunsüsteemi haigus, mis reageerib ägedalt võõrainetele liigestes. See ülereageerimine kahjustab sünoviaalmembraani, mis ümbritseb niisutatavat liigesevedelikku. Tekib krooniline valu, mis intensiivistub tavaliselt harva ilmaga. Kuna liigeses on hulk põletikulisi rakke, paistetab liiges üles ja tundub katsumisel pehme. Põletikust tingitud suurenenud verevool muudab liigese soojaks. Niisugused rakud lasevad liigeseruumi ensüüme ja põhjustavad veel suuremat valu ja ärritust. Kaasneb piiratud liikumisvõime ja nõnda hoidutakse liigese kasutamisest.

Reuma on üks komplitseeritumaid haigusi, mida teatakse. Põdejad täheldavad probleeme ka muudes kehaosades peale liigeste. Näiteks lihasvalud, väsimus, liigeste jäikus - eriti hommikuti - väike palavik. Haigus võib rebestada isegi kõõluseid. Reuma võib ka rünnata teisi kehakudesid, näiteks närvid, väikesed veresooned, kopsud, silmad.

Osteoartriidi põhjustavad näiteks immuunsus-, füüsilised, toitumisega seotud ja sünnipärased tegurid.

Reuma põhjuseks on autoimmuunsuse probleemid, mükoplasma infektsioon ja isegi pärilikud tegurid. Paljuski on seotud keha immuunsussüsteemiga. Artriidihaigetel esineb vereruumis ja liigesevedelikus immuunsuskomplekse.

Kuidas aga ennetada ja ravida?

Kuna rasvumine ja vähene liikumine on artriidi kaks peamist põhjust, peaks ennetavalt olema regulaarne liikumine ning korrapäraselt sööma süsiveiskuid. Eriti oluline on kõndimine, mis teeb luud tugevaks. Ujumine on iseenesest väga tervislik, aga mitte artriidi puhul. See ei treeni luid nii nagu kõndimine.

Mida süüa / tarbida ?

 • Soola, jäätist, suhkrut, saia, tulist pipart ja pastöriseeritud piima.
 • Diiet olgu hästi rasvavaene ja vegetaarne, mis pole mitte üksnes põletikuvastane, vaid ka kaalu kontrolliv. Ülekaalulisus paneb koormuse liigestele, pahkluule, jalgadele, puusadele, põlvedele ja nimmetel.
 • Tarbige toiduaineid, mis aktiviseerivad keha happelisust, sest artriidi põhjustab organismi liigne leeliselisus. Toiduained, mis aitavad taastada happelisust, on täistera tooted, pähklid, soja tooted, mustad oad, kõrvits, kõrvits, läätsed, õunaäädikas, kala- ja linnuliha.
 • Kalaõli- see vähendab kroonilist põletikku ja artriidist tingitud valu.
 • Võtke B- kompleks vitamiine ja otra.
 • Jooge uimendatud angerja verd ja sööge selle keedetud liha. See soodustab vereringet ja ajab niiskust kehast välja.
 • Keetke ingverit, käsnakõrvitsat ja riisist putru. Samuti soodustab vereringet ja ajab kehast niiskust välja.
 • Segage suures purgis 500 g marju ja viis klaasi riisiviina. Katke kinni ja laste seista vähemalt nädal aega. See tõmmis võib leevendada artriidist tingitud liigeste tuimsust ja liikumatust.
 • Jooge artriidivalude leevendamiseks ennem magamaminekut 50 g viirpuuvilja mahla või veini.
 • Jooge rohkelt punast viinamarja- ja sellerimahla ( värskelt ise pressitud). Kergendab valu.
 • Aidata võib klaasite punast viinamarjaveini päevas.
 • Sööge tumedaid viinamarju. Võitleb põletike vastu.
 • Keetke kolm värsket viigimarja 100 g lahja sealiha või kanamunadega ja 15 grammi riisiveiniga. Sööge kord päevas.
 • Sööge ennem magamaminekut kastaneid, et vältida jäsemete tuimsust ja nõrkust.
 • Sööge spinatit. See aitab veres lahustada kusihappekristalle.
 • Sööge porgandit, pastinaaki, kapsast, kurki. Need võivad lõhustada ja neutraliseerida veres kusihappekristalle, leevendada reumat.
 • Keetke musti sojaube ja lisage lõpus pisut mett. See võib leevendada reumavalu.
 • Määrige haigeid kohti seesamiõliga ja masseerige 10 minutit, leevendab reumat.

Antud näpunäited on soovituslikud ja inimesed, kes põevad artriiti, leevendab nii mõnigi rituaal nende vaevusi. Kindlasti ei piisa nädalast. Looduslik ravi on soovitav võtta enda elustiiliks.