Milliseid uuringuid tehakse, kui oled jäänud lapseootele ning miks on oluline raseduse jälgimine?

Milliseid uuringuid tehakse, kui oled jäänud lapseootele ning miks on oluline raseduse jälgimine?

Autor: Reilika Nestor 28.04.2016 kell 00:26

Üks meeldivamaid ja ilusamaid uudiseid meie elus on teada saada sellest, kui me oleme lapseootel. Lapseootusest teada saades tekib koheselt rida küsimusi. Kindlasti on neil lihtsam, kes on juba korra ühe või mitu imet ilmale toonud. Aga mida peaks siis teadma naine, kes ootab oma esimest väikest lapsukest.

Käisime ja küsisime nõu ühest väga lugupeetud ja naiste lemmikkliinikust Elite. Kõikides nende kliinikutes (Elite, Tähe, Gyne Tartu, Gyne Jõhvi) tegeletakse raseduse jälgimisega. Jälgitakse ka riskirühma kuuluvaid rasedaid. Kõiki rasedaid jälgivad Elites aastatepikkuste kogemustega naistearstid. Kõik arstid valdavad nii vene kui ka eesti keelt, enamik arste valdab ka inglise keelt. Vastuvõtu käigus on võimalik teostada kõiki  vajalikke analüüse ja uuringud, kindlasti ultraheliuuring.

Rase peab end naistearsti juures arvele võtma enne 12. rasedusnädala täitumist. Kõige varasem viis rasedust kinnitada on hormoonanalüüs raseda verest (HCG). Kui soovite vastuvõtule tulla juba enne 12. rasedusnädalat, siis emakaõõnes saab rasedust diagnoosida 6. rasedusnädala alguses (5+). 6.-7. rasedusnädalal saab ultraheliuuringu abil tuvastada loote südametöö ja välistada emakavälise ja peetunud raseduse. Varajane ultraheli (6.-7. nädalal) on oluline ka embrüo väärarengute diagnostikas.

Esimesel visiidil teostatakse järgmised analüüsid – vereanalüüs, analüüsid suguteedest, uriiniproov. Vereanalüüse ja uriinianalüüse saab Kliinik Elite üldlaboratooriumis anda igal tööpäeval kell 8.00 – 18.00 ilma eelnevalt registreerimata naistearsti visiidi käigus. Ka teistes kliinikutes saab vastuvõttude ajal anda vereanalüüse, uriinianalüüsi saab patsient ära tuua talle sobival kliiniku lahtioleku ajal.

Naistearst teostab vastavalt vajadusele ja raseduse etapile vajalikud analüüsid, mõõdetakse vererõhku, emakapõhja kõrgust ning kehakaalu. Kontrollitakse monitoriga ka loote südametööd.

11.-14. rasedusnädalal teostab naistearst või ultraheliarst esimese trimestri ultraheli skriiningu ehk mõõdetakse loote kuklavoldi suurust.

Jõhvi kliiniku naistearst dr Olga Pronskaja-Iljuhhina on ainus arst kogu Ida-Virumaal, kel on läbitud vastav kursus ja kel on pädevus ja oskused teostada loote kuklavoldi (ehk NT) mõõtmist (s.o 1. trimestri ultraheli skriining, et hinnata Downi sündroomi riski).
Lisaks omavad vastavat sertifikaati järgmised naistearstid: dr Andrei Sõritsa, dr Deniss Sõritsa, dr Svetlana Räim ja ultrahelile spetsialiseerunud arst  dr Mare Riive.

Kliinik Elite pakub ka OSCAR testi võimalust . Alates 9. rasedusnädalast on võimalus teostada Panorama test. Esimesel trimestril teostatakse nn double test ja 15.–16. rasedusnädalal määratakse vere biokeemilised näitajad (nn triple test).

Rasedal on võimalus teostada omal soovil ka täiendavaid tasulisi ultraheliuuringuid, nt 15. nädalal saab vaadata lapse sugu.

19.-21. rasedusnädala vahel teeb naistearst või ultraheliarst teise trimestri ultraheli skriiningu (looteanatoomia), millega uuritakse põhjalikult loote arengut.

Kuigi 3D ultraheliuuringut  võib teostada kogu raseduse vältel, on uuringu parimaks tegemise ajaks 23.-27. rasedusnädal. Sel ajal näeb laps välja sellisena nagu ta peaks sündima. Tal pole kitsas ja liigutab ennast normaalselt. Mida hiljem teha on lapsel juba liigutamiseks vähem ruumi. Paljud lapsevanemad tahavad endale oma tulevasest beebist pilti. See aeg on kõige sobivaim.

Lisaks eelnevalt nimetatud uuringutele määratakse rasedal ka veresuhkrut, võimalus on Kliinik Elite üldlaboris teostada GTT ehk glükoosi taluvuse test. Kliinik Elites teostatakse geneetilist amniotsenteesi.

Vajadusel on rasedal võimalik juba tuttavaks saanud keskkonnas konsulteerida erinevate erialade spetsialistidega, külastada nahaarsti, endokrinoloogi või muud eriarsti. Elite erakliinikus töötab ka apteek.

Rasedaid koos kaaslasega oodatakse osalema Kliinik Elite perekooli loengutes.

Kui Teil on küsimusi või soovite rohkem informatsiooni, palun pöörduge Elite Kliiniku poole tel. 7409930 (Kliinik Elite registratuur) või info@elitekliinik.ee.