Miks on oluline teada platsenta asetust?

Miks on oluline teada platsenta asetust?

Autor: Reilika Nestor 28.04.2016 kell 00:21Platsenta ehk emakook moodustub emakalimaskestast (emakaõõnt kattev sisepind) ja loote trofoblastidest. Loodet ühendavad emakoogiga loote vereringe vasakud ja paremad nabaarterid ehk nabaväät, mille kaudu ema ja üsas arenev loode on omavahel seotud.

Platsenta on emakalimaskesta ja lootekesti ühendav elund, mille kaudu lootel arenevad üsaväliseks eluks vajalikud füsioloogilisi - anatoomilisi funktsioonid ja vastavad organid nagu toitumis-, hingamis-, sisenõristus- ja erituselundid jpm.

Teatud mitmikraseduste korral võib igal lootel olla oma emakook.

Raseduse lõpul on platsenta mõned morfoloogilised näitajad järgmised:

  • Diameeter tavaliselt 15-20cm
  • Paksus 2-3cm
  • Kaal 400-600g


Tänapäevased uuringud on aga näidanud, et peaaegu kõik tulevasele emale manustatud ravimid jõuavad passiivse difusiooni teel loote vereringesse. Samuti see kehtib alkoholi, suitsetamise, kui ka narkootiliste ainete tarbimise kohta. Kõik, mida te tarbite jõuab ennem lapseni ja siis alles teieni. Sellepärast on ravimite, alkoholi, narkootiliste ainete tarbimine ning suitsetamine keelatud. Kasutada võite ainult neid ravimeid, mida on Teile arst kirjutanud ning lubanud tarvitada. Kuid kindlasti järgige koguseid vastavalt soovitusele.

Platsenta asetus emaüsas on kas eeseinas, eesasetus või tagaseinas. Kõige ideaalsem naise jaoks on platsenta asetus tagaseinas, mis ei takista sünnitust. Paljud naised on täheldanud, et nende platsenta asetusega tagaseinas on olnud kiire sünnitus.

Platsenta asetus eessinas võib, aga ei pruugi jääda sünnitusteedele ette. Ultrahelis saab kindlaks määrata ja jälgida platsenta asetust ning kas see on liikunud naise jaoks sünnitusteest eemale või ette. Kõige halvem variant naise jaoks on platsenta eesasetus, kuna sellega võib kaasneda plaaniline keiser. Palun konsulteerige ning arutage seda oma arstiga. See on väga oluline küsimus ning tähtis sünnitusel.