Miks mul on akne ning kuidas see tekib?

Miks mul on akne ning kuidas see tekib?

Autor: Reilika Nestor 29.01.2015 kell 00:43

Vistrikud ehk akne (ladina keeles acne vulgaris) on väga levinud nahahaigus, mille all kannatavad pea kõik teismelised. Akne on küll mööduv nähtus ja enamus teismelisi saavad sellest mõne aastaga jagu, kuid raskematel juhtudel võivad tekkida nahaarmid.

Täiskasvanuks saades toimuvad Sinu organismis mitmed muutused. Akne on üks nende muutuste eripäradest, mis väljendub akne lööbena. Teaduslikult öeldes on tegemist karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuga. Allolevatelt piltidelt saad täpsema ülevaate.

Karvanääpsudega on ühenduses rasunäärmed. Rasunäärmete ülesanne on organismis rasu tootmine. Üldiselt pole lastel rasunäärmed kuigi aktiivsed, kuid puberteediea muutuste tõttu need suurenevad ja hakkavad rohkem rasu eritama. Rasu ülesanne on säilitada naha niiskustasakaalu ning kaitsta väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Kui rasu ei pääse vabalt naha pinnale, hakkab see kogunema karvanääpsu sisse. Seal seguneb rasu surnud rakkudega ja tekivad ummistunud poorid ehk komedoonid. Kui rasu koguneb pidevalt, võib karvanääpsu sein rebeneda ja tekkida põletik. Põletiku tunneb ära nahale tekkivate punetavate valulike sõlmede ja mädavistrike järgi, mis pärast paranemist jätavad sageli inetuid arme.

Võta kindlasti ühendust oma perearstiga ning kiirelt alustatud ravi ei jäta näole või piirkonda, kus on tekkinud põletik arme.

www.akne.ee
rohkem informatsiooni