Metallide kasutamine, pronksist raua ja teraseni, kullapalavik

Wikipedia

Metallide kasutamine, pronksist raua ja teraseni, kullapalavik

Autor: Reilika Nestor 20.11.2013 kell 00:00

Metallide kasutamine, pronksist raua ja teraseni, on inimtsivilisatsiooni ümber kujundanud.

  • Peekrikultuur
2800-1900 eKr elasid peekrikultuuri inimesed Põhja-Euroopa laiadel aladel. See on nime saanud toonasest pottsepatoodete eripärase kuju tõttu. Nii ränikivist kui ka pronksist riistad nagu need pistodadki on selle kultuuriga seotud.

  • Pronksi kaubandus
Vaske kui pronksi üht toorainet oli vaja transportida üha suuremates kogustes. Igas nurgas kandepidemetega ja ühtlase suurusega valandid tegid transportimise hõlpsamaks ning kauplemise ja koguse kergemini kontrollitavaks. See ühe peitvara hulgas Küproselt leitud vasevaland pärineb umbes 1200 eKr.

  • Pronksiaeg
Ajajärk, mis on saanud nime pronksi kui kõige tähtsama tööriistade ja relvade valmistamiseks kasutatud materjalide järgi.

  • Rauaaeg
Raud võeti kasutusele umbes 1200 eKr Lähis-Idas ja sai lõpuks kasutatavamaks kui pronks, kuna ta on kõvem ning sobivam tööriistade ja relvade valmistamiseks.

  • Varane raud
Rauda saab sulatada alles 1600 C kraadi juures, ent metalli saab töödelda madalamatel temperatuuridel. Teras-raua ja süsiniku sulam- tuli piiratud ulatuses kasutusse umbes 500 eKr Hiinas.

  • Kullapalavik
Jaanuaris 1848 leidis salk töölisi USAs Ameerika jõe Sacramento ligidal laagris olles mõned pisikesed kullatükid. See avastus vallandas massrände, kui pool miljonit inimest kogu maailmast rühkis Californiasse otsima kiiret rikkust.

  • Tööstusrevolutsioon
Teras sai laialt hulgi toodetavaks metalliks alles Bessemeri konverteri (1855) kasutuselevõtuga tööstusrevolutsiooni käigus.

"Ajalugu: tsivilisatsiooni koidikust tänapäevani : täpne ja näitlik teejuht" Adam Hart-Davis