Meie kauged esivanemad- Kes nad on?

IStockPhoto

Meie kauged esivanemad- Kes nad on?

Autor: Reilika Nestor 05.12.2013 kell 00:00

Pole teada, millal inimene tekkis. Meie ainsateks juhtlõngadeks on kivistised ja kiviriistad. Teekond algas ligi kuus miljonit aastat tagasi Aafrikas.

Inimesed kuuluvad esikloomaliste seltsi- rühma, kuhu kuuluvad ahvid ja poolahvid. Meie lähimad elusolevad sugulased on šimpansid, kellega jagame me ligi 90% ulatuses sama geene, ent see pisike geneetiline erinevus paigutabki meid ahvidest nõnda kaugele.

Ürgne eellane Sahelanthropus tchadensis- leiti Sahara lõunaservalt Tšaadis ja määrati pärinevat ajast 6-7 MAT, ta võib olla inimese iidseim eellane. Kuigi väga ürgne, näib tema kolju mõneti arenenum kui hilisematel liikidel ja on selguseta, kus ta arenguloos paikneb. Teised väga vähe tuntud ürgsed eellased on Orrorin tugenensis ja Ardipithecus ramidus. Mõned neist liikidest kuuluvad inimeste sugupuu tupikharudesse. Teised võivad viia otse meie oma eellase juurde.

Arengubioloogid on leidnud enam kui 60 esikloomaliste evolutsiooni dateerimise moodust. Seda tuntakse molekulaarkellana. See kell käivitus esikloomaliste viimasest ühiseellasest u 63 MAT ning määratleb inimese ja šimpansi lahknemise ajaks umbes 6,2 MAT. See ongi hetk, mil inimese lugu päriselt algab.


"Ajalugu: tsivilisatsiooni koidikust tänapäevani : täpne ja näitlik teejuht" Adam Hart-Davis