Kokku seostatakse nohu tekkega rohkem kui 200 erinevat viirusetüüpi

Kokku seostatakse nohu tekkega rohkem kui 200 erinevat viirusetüüpi

Autor: Reilika Nestor 26.03.2016 kell 19:00

Meil kõigil on olnud probleeme nohuga. Kuid väga paljud meist ei tea, mis tekitab nohu. Mõningaid fakte nohu kohta:

  • Nina-neelupõletik on ülemiste hingamisteede viiruslik nakkushaigus. Levinumate haigustekitajate hulka kuuluvad rinoviirused (30–80%), mis kuuluvad 99 tuntud serotüübiga pikornaviiruste hulka.
  • Teiste haigust põhjustavate viiruste hulka kuuluvad: koroonaviirused (10–15%), gripiviirused (5–15%), paragripi viirused, respiratoorne süntsütiaalviirus, adenoviirused, enteroviirused ja metapneumoviirus.
  • Sageli toimub nakatumine rohkem kui ühe viirusega. 
  • Kokku seostatakse nohu tekkega rohkem kui 200 erinevat viirusetüüpi.

Traditsiooniline rahva seas levinud uskumus on, et nohu võib saada pikemaajalisel jahedama ilmaga väljasviibimise ajal, nt sügisel ja talvel. Sellest tulenevad näiteks inglise- ja saksakeelne haiguse nimetus: common cold ja Erkältung. Keha jahtumise roll nohu tekkimise riskifaktori suurenemisel on vastuoluline. Mõned nohu tekitavatest viirustest levivad eelkõige vastavalt aastaajale, külma või niiske ilmaga. On levinud hüpotees, et see on seotud pikemat aega siseruumides viibimise tõttu, eriti kooli- ja lasteaiahooaja alguses. Kuid see võib olla ka seotud hingamissüsteemi muutustega, millega kaasneb suurem vastuvõtlikkus viirusnakkustele. Kütteperioodil siseruumides esinev kuiv õhk aitab viiruseid kauem õhus hoida ja kaugemale kanda.

Viiruste levikul omab olulist rolli inimeste immuunsus, mis on tekkinud tänu varasemale haiguse läbipõdemisele. Seda on eriti hästi näha nooremate laste seas, kelle seas levib viiruslikke nakkushaigusi sagedamini kui täiskasvanute hulgas. Seevastu on nõrga immuunsus süsteemiga organismid haigustele vastuvõtlikumad. Väljamagamatust ja alatoitumist seostatakse suurema riskiga haigestuda rinoviirustesse. Mõlemad avaldavad otsest mõju immuunsüsteemi funktsioneerimisele.