Kiirelt kaalu langetamine ja nälgimine

IStockPhoto

Kiirelt kaalu langetamine ja nälgimine

Autor: Reilika Nestor 29.01.2015 kell 00:00

Meil kõigil on elus ette tulnud olukordi, kus meid ootab ees mingisugune üritus, kuid riided lihtsalt ei mahu selga. Kas kiire kaalulangetus on mingil määral mõeldav või on see tervise halastamatu rikkumine?
Tänapäeval on loodud tohutul hulgal kiireloomulisi dieete, mis peaksid aitama kiiresti kaalu langetada. Püüame omaltpoolt anda ülevaate sellele, mis on „õige“ ehk sulle parem ja mis mitte.

Süstemaatiline ja/või pikaajaline nälgimine viib inimesed äärmuslikku seisundisse, mis võib lõppeda haiglavoodis. Selline toitumisviis (või õigemini toitumatuse viis) põhjustab seedetegevuse puudulikkust, mille tagajärjel on inimene elu lõpuni sunnitud väga ühekülgset toitu nagu kuivikuid ja hautatud asju sööma. See pole kaugeltki mitte meeldiv, sest isegi oma figuuri eest väga head hoolt kandev inimene armastab mõnikord suhu pista tükikese „karmilt keelatud maiuspala“. Olgu see maiuspalaks salaamivorst, kilu, heeringas, pasta või koogike. Sellised toidud jäävad pärast toiduga mängimist aga kõigest unistuseks.
NB! Mitte ühtegi dieeti ei tohiks pidama hakata, kui selleks pole konsulteeritud oma ala spetsialisti või arstiga.

Šveitsi dieet. Kõige parem on seda dieeti pidada kevadel või sügisel, kui on lihtne saada värskeid köögi- ja juurvilju.
200-300 g lahjat liha või kala (keeda või hauta)
2-3 keskmist peopesa suurust 0,5 cm paksust liistakut
2 muna
0,5 l kooritud piima (2 klaasi)
50 g suhkrut (7 kuhjaga teelusikatäit)
50 g lahjat kohupiima (1/5 pakki)
100-150 g rukkileiba (kaks-kolm 2 cm paksusega viilu)
100 g kartuleid või jahutoitu
50 g võid
+ aedviljad, salatid, puuviljad (va pirnid ja ploomid)
Selles menüüs on arvestatud kõigega, mida inimene päeva jooksul vajab, kuid sellegipoolest võivad seda dieeti proovida ainult täiesti terved naised. Ennekõike tuleks siiski enne toitumisharjumuste muutmist arstiga nõu pidada.

Ekspressdieet. Seda dieeti võib nimetada ka vana-aasta dieediks, sest seda kasutatakse just siis, kui vahetult enne suurt üritust on soov mahtuda kindla suurusega riietusse, kuid avastate, et olete talje osas juurde võtnud. Seda dieeti on aga rangelt soovitav pidada maksimaalselt kaks päeva.
Dieet koosneb 4 õunast, 1 sidrunist, väherasvasest lihatükist, 3 kuivikust.