Kas diabeedil ja Alzheimeri tõvel on seos ning kas Alzheimerit on võimalik ennetada?

Kas diabeedil ja Alzheimeri tõvel on seos ning kas Alzheimerit on võimalik ennetada?

Autor: Reilika Nestor 20.04.2016 kell 11:28

Teadlased on ammu püüdnud leida seost diabeebi ja Alzheimeri tõve vahel. Täna innovatsiooniproffessor NYU Melissa Schilling leidis seose ning see on suur edusamm ennetada Alzheimerit. 

Professor Schilling uuris erinevaid aruandeid ja uurimusi ning teadustöid. Ta leisid, et
hüperinsulineemia põhjustab Alzheimerit ning see on ennetatav ja ravitav. Kahjuks aga American Diabetes Association hinnangul on 8,1 miljonil ameeriklasel diagnoositud diabeet ning 86 miljonit inimest on veel testimata. Insuliinikulu suurendavad väga oluliselt napi kehalise koormusega eluviis, rikkalik toidulaud ja rasvumine.

Insuliini äratundmise ja töötingimuste häirete ning insuliini suurema kulu korral saab organism end aidata sellega, et on sunnitud insuliini rohkem tootma. Tekib insuliini kõrge verenivoo ehk hüperinsulineemia faas, kus vähemalt esialgu vere suhkrunivoo on normis. Hüperinsulineemia faas on suhkurtõve II tüübi kujunemisel alati olemas, kuigi selle põhjused võivad olla erinevad.

MIDA HÜPERINSULINEEMIA ENDAGA KAASA TOOB?

Mõnes mõttes on see luksusfunktsioonja niikaua, kui kõhunäärme rakud suudavad kõvasti tööd tehes rohkesti insuliini toota, suhkurtõbe veel ei teki, arenevad vaid muud haiguslikud nihked (kalduvus kõrgvererõhule, vereringehäired, suurenenud eeldused edasiseks rasvumiseks, ateroskleroosi kiirem areng).

Hüperinsulineemia põhjuste pikemaajaline jätkumine kurnab insuliini tootvad kõhunäärmerakud lõpuks välja ja siis jõuabki kätte II tüüpi suhkurtõbi. Suhkurtõve selles faasis, kus vere suhkrunivoo on normist kõrgem, püsib väga suur ateroskleroosirisk. Seepärast käivad II tüübi suhkurtõvega sageli kaasas kõrgvererõhutõbi ning suurte veresoonte kahjustused, mille finaaliks võivad olla jalagangreen, ajuinfarkt ja verevalandus, samuti südameinfarkt. Vanus on siin soodustav komponent.

Suhkurtõve pärilikkust muuta ei saa, ka vanadusest pole kellelgi pääsu. Küll saab II tüüpi suhkurtõve teket tunduval määral edasi lükata ning juba olemasoleva suhkurtõve ja veresoonkonna aterosklerootiliste haiguste arengut pidurdada.

Selleks tuleb olla kehaliselt aktiivne, säilitada normaalne kehakaal, rasvumise korral püüelda kas või ühe kilo kaupa normaalkaalu poole. Ka liialdused toidulaua taga jäägu magusateks minevikumälestusteks.


Professor Schilling uurimistöö on avaldatud ajakirjas Journal of Alzheimeri tõbi.