Juuste hõrenemine

IStockPhoto

Juuste hõrenemine

Autor: Reilika Nestor 23.11.2014 kell 00:00

„Elu kvaliteet“ väljendub enamjaolt kõige nähtavamalt naiste välimuses, millele alateadlikult või teadlikult palju tähelepanu pööratakse. Juuksed on välimuse väga oluline detail, mis kõigile alati nähtaval. Seetõttu võivad juuksed muuta naise pilkupüüdvaks, seda nii positiivses kui negatiivses võtmes  – kõik oleneb juuste tervisest. Kui naine märkab, et tema juuksed pole sellised nagu nad tema arvates peaksid olema, proovitakse saada abi erinevatest vahenditest. Ekstreemsematel juhtudel, olenevalt probleemi allikast, on kasulik minna dermatoloogi või endokrinoloogi konsultatsioonile.

Juuste hõrenemine on vanemas eas täiesti normaalne nähtus. Siiski esineb juba 40-aastastel naistel üha enam juuste hõrenemist või lausa kiilanemist. Probleemi peetakse meessuguhormoonde hulga suurenemise tüüpiliseks avaldumisvormiks. Naistel on samuti olemas vähesel määral testosteroone ehk meessuguhormoone. Nende hormoonide suurenemist naise organismis põhjustab stress ja depressioon. Verre tekkinud lisatestosteroon jõuab juuste juurteni ning põhjustab juuksekarvade hääbumist ja väljalangemist. Selle teadmise kõrval eksisteerib ka teooria, et hõrenenud juustega naistel on hormoonide tase veres tegelikult normaalne, kuid lihtsalt nende juuksenääpsud on meessuguhormoonide suhtes ülitundlikud.

Samuti võib naine kaotada juukseid ebaterve toitumise, suhkruhaiguse või kilpnäärme haiguste pärast. Geenid ja pärilikkus mängivad seejuures samuti oma rolli. Ajutist juuste väljalangemist põhjustab veel rasedus ja rasestumisvastaste preparaatide või vahendite kasutamine.

Liigselt pole samas tarvis muretseda, sest nii naistel kui meestel on peas 100 000 kuni 200 000 juuksekarva, sealjuures blondidel rohkem ja peenemad, punapeadel vähem ja jämedamad ning tumedate juustega naistel keskmiselt. Juuksekarvad kasvavad kaks kuni viis aastat ning paar kuu jooksul tõugatakse mõned omakorda juurtest välja, et teha ruumi juurde kasvavatele nääpsudele. Seega kaotab inimene iga päev keskmiselt 50 kuni 100 juuksekarva, mis asendub kiiresti uuetega.

Kodus võiks probleemi püüda lahendada näiteks oliiviõlist maskiga, mis mitmeks tunniks juustesse jätta. Veel võib proovida hennamaski, muna, sinepipulbrit, hapukoort, sibulat ja mett. Sega komponente omavahel kokku uuteks maskideks, kanna pähe ja loputa mõne aja pärast väga hoolikalt juustest välja.