Jumestus punase nina ja kuperoosa puhul

IstockPhoto

Jumestus punase nina ja kuperoosa puhul

Autor: Kai Visnapuu 15.01.2015 kell 00:00

Punetav kuperoosa-nahk vajab kaitset ja hoolitsust. Tavaliselt osatakse end kaitsta pakase eest, kuid sama ohtlik on ka päike.
Punetava nahaga inimesed peaksid kasutama tugevat UV-filtriga (vähemalt 15) päikesekreemi, samuti ei tohiks nad liialdada päikesevannide ega solaariumiga, kuigi sageli püütakse punetust varjata just päevitusega.

Naha eest tuleks hoolitseda äärmiselt ettevaatlikult, seda ei tohiks venitada ega ärritada. Hästi ei mõju ka sage koorimine. Kuperoosa all kannatavate inimeste jaoks on mitmeid ravikreeme, mis sobivad ka neile, kelle nina hakkab kergesti punetama. Punetust on praktiliselt võimatu eemaldada, kuid korralik peitev jumestus on suureks abiks.

Varem soovitati punetava naha jaoks hallikat toonkreemi. See on peitmisega liialdamine, kuna vaid väga väheste inimeste nägu punetab üleni. Kui nägu kaetakse hallika toonkreemiga, sarnaneb lõpptulemus rohkem surimaski kui loomuliku näoga. Asja mõte on selles, et punetavad kohad kaetakse peitevärviga eraldi. Seejärel kantakse näole, sh ka punetavatele kohtadele loomulikku virsiku värvi toonkreemi. Vältida tuleks sinise varjundiga värve, kuna need toovad Kuperoosale omase sinetuse veelgi rohkem esile.

Tooniva kreemi sort on otsustava tähtsusega. Mõnda inimest häirib tema punetav nahk ja nina nii, et igaks juhuks valib ta kindlalt katva paksu ja kuiva kreemi. Kui selline ”kitt” näole kantakse, sarnaneb tulemus kipsmaskiga. Paksu kreemi nahale kandmine ja eemaldamine nõuab sageli naha venitamist ja hõõrumist. Selline kohtlemine suurendab punetust veelgi. Kuperoosa all kannatavale nahale sobib suure niiskussisaldusega pehme toonkreem, sest punetust ei peideta mitte tooniva kreemiga, vaid selleks kasutatakse peitevahendeid. Kerget punetust saab, tõsi küll, varjata võrdlemisi õhukese toonkreemi kihiga, kui kasutada õiget tehnikat.

Toonkreemi ei tohi vedada sõrmedega üle näo, kuna nii ei jää värvi näole piisavalt ning see ei varja ebatasasusi. Toonkreemi võetakse käeseljale ja tupsutatakse seenega näole. Kui tooniv kreem on ühtlaselt näole kantud, varjutatakse see sõrmeotste kergete liigutustega kinni.

Artikli päritolu www.derma.ee