Infrapunasauna kasulkkus

IStockPhoto

Infrapunasauna kasulkkus

Autor: Reilika Nestor 24.03.2014 kell 21:45

Saunade perekonna kõige uuemat ja noorimat liiget võib julgelt nimetada 21.sajandi nähtuseks. Infrapunasaunas soojendavad inimkeha nahaaluskudesid ja kutsuvad seetõttu higistamisraktsiooni esile nähtamatud infrapunase kiirguse valguslained, mitte õhutemperatuur, mis tõuseb harva üle 60 kraadi. Valguslained pärinevad infrapunasest kiirgusest, mis on üks päikesekiirguse osa ja mida vähesel määral kiirgab välja ka meie organism. Infrapunasaunades tekitavad seintesse ehitatud spetsiaalsed küttekehad soojuskiirgust, mis vastab meie keha poolt väljakiirgatavale infrapunaenergiale, mille tõttu kuni 93% nahale jõudvast infrapunasest kiirgusest neeldub meie organismis.

See tundub nagu loojuva päikese soojus vaiksel õhtul. Infrapunasauna karta ei tasu, sest tegemist on täiesti süütu soojuskiirgusega, kuna radioaktiivne kiirgusfoon puudub. Põhiliselt soojenevad kiirguse toimel nahk ja nahaalused koed (pindmine rasvkude, lihased ja kõõlused), samuti intensiivistub nahaaluse rasvkoe energiaks põletamise protsessid. Kiirguse toime ei tohi olla sügavam, sest vastasel
korral hakkaks see mõjutama siseorganeid kaitsvat rasvakihti. 

Hollandis on infrapunasaunu kasutatud 12-13 aastat, USA-s juba ligi 30.aastat. Viimastel aastatel on infrapunasauna kui tugiprotseduuri ja teraapiavahendit väga laialdaselt uuritud, mille kohta teaduslikus kirjanduses ka ohtralt materjali leidub. 

Erinevalt soome ja aurusaunast, käiakse infrapunasaunas vaid korra. Üks seansikord kestab 30 minutit, mille jooksul mõnusalt soojas ruumis neeldub infrapunakiirgus otse kudedesse, tõstes kehatemperatuuri 38.5 kraadini ning kutsudes esile intensiivse higistamise ilma kõrgest temperatuurist tuleneva ebamugavustundeta. Võrreldes tavasaunaga võib higistamine olla kuni kolm korda intensiivsem, eeldusel, et vahetult enne sauna on joodud vähemalt pool liitrit vett. Inimkehasse neelduvast infrapunakiirgusest annab tunnistust tõsiasi, et poole tunni jooksul ei lähe ehted kuumaks. Meeleolu loomiseks on saunakabiinidesse sisseehitatud muusika kuulamise võimalus ja värvilised laetulukesed. 

Peale seanssi tuleb keha pesta sooja veega, hoidudes karastamisprotseduuridest, sest infrapunasaun soojendab lihaseid intensiivsemalt kui teised sauna liigid. Oluline on ka pärast juua puhast vett.

Infrapunasaunu sobib kasutada nii eramutes kui ka ilu- ja tervisekeskustes.

www.derma.ee