Kuningas Ramses II tõi Egiptusesse hiilguse ja õitsengu, vaitsedes riiki 70 aastat

Wikipedia

Kuningas Ramses II tõi Egiptusesse hiilguse ja õitsengu, vaitsedes riiki 70 aastat

Autor: Reilika Nestor 23.12.2013 kell 00:00

Uue riigi (u 1550-1069 eKr) suurim vaarao Ramses II valitses ülimuslikult 70 aastat, tuues Egiptusesse stabiilsuse ja õitsengu. Nagu tänapäeva rahvusvaheline riigimees kasutas ta diplomaatiat, sõjalist strateegiat ja propagandat Egiptuse huvides ning oma riigi korrashoiuks. Tänu sellele sai ta Lähis-Idas poliitika suurkujuks.

Ramses II pidas oma maad ja rahvast kontrolli all. Tema valitsemisajast säilinud ametlikud teated annavad pildi kindlakäelisest juhtimisest ja tõsisest huvist seaduse ja korra vastu. Suurte keskustega Per-Ramses ja Teeba ümbruses kindlustas ta range kontrolli Alam- ja Ülem- Egiptuse üle. Ta pani paika võimekate ametnike võrgustiku, kelle hulgas oli palju vanu sõpru ja tema omi lapsi. Lapsi oli tal aga üle saja.

Pole vähimatki kahtlust, et Ramses II oli Lähis- Ida ajaloos suurkuju, vaatamata tema kaheldamatule võimule iseennast ülistada. Tema valitsusaeg oli Vana-Egiptuse uhke riigi viimane ajajärk ja ta tegi oma olemuse tuntavaks nii kaugelgi kui praeguses Türgis. Ta jättis imepärase jälje kunsti ja ajalukku ning arusaama vaaraode suursugusest ja võimsusest.

Allpool on Ramsese muumia. 19. sajandil avastatud Ramses II muumia kooriti hiljem mähistest lahti, et tema keha nähtavale tuua. Ta oli oma aja kohta pikk mees, pika kitsa näoga, esiletungiva nina ja suure alalõuaga ning punapäine. Arvatavasti elas ta 90- aastaseks.


"Ajalugu: tsivilisatsiooni koidikust tänapäevani : täpne ja näitlik teejuht" Adam Hart-Davis