Alateadvus - kas meie vaenlane?

IStockPhoto

Alateadvus - kas meie vaenlane?

Autor: Reilika Nestor 12.11.2014 kell 08:00

Alateadvusesse lükatud hingelisus, instinktid, igatsus, iha, viha, raev, kogemused, kättemaks, ihnus, armuvalu, ahnus või süütud unelmad – kõik emotsionaalsed kalduvused pole alateadvusse  lükatud surnud mass, vaid nad jätkavad meie hingeelu sügavustes oma varjuelu. Nii ängistavad õudusunenäod kui erutatud soovid või unelmad, mis öösiti iseenesest silmad sulgedes meie kujutlusse ilmuvad, tekivad meie alateadvuse mõjutusel. Sest kui alateadvusesse koguneb liiga palju hingelisi sademeid või jääke, siis need omandavad ühel päeval hinge sügavustes ülekaalu ja lõhuvad nii-öelda alateadvuse keldrikorruse ja ülateadvuse elutoa vahel asuva ukse. Sel momendil astub kõik, mis seni on tervet inimest ainult unenägudes kimbutanud, astub nüüd unenägudest välja meie igapäevaellu. Nii puutub inimene kokku närvilisuse, neurasteenia ja hüsteeria (haiglase tujukuse ja reageerimise) seisundiga.

Meie, tänapäeva inimesed mis tahes elukutsel, kanname endaga igaüks kaasas väiksemat või suuremat närvilisust, neurasteeniat või hüsteeriat ja mingil määral piiname sellega nii ennast, oma lähedasi kui ümbrust. Seda põhjustavad terviserikked, suurlinna enneolematu mehhaniseeritud tõttamine ja askeldamine, raskete aegade mured, puudused ja kartused, mis kõik tekitavad varju iga üksiku hingeelule.

Paljud kannavad endiga kaasas ka päritud ärrituvuse ja vastuvõtlikkuse omadusi. Seepärast peaksime kohati iseenesest mõistetavate hingelise tasakaalu rikete suhtes siiski palju rohkem valvel olema kui meie rahulikult elavad vanemad ja esivanemad. Äärmiselt ekslik on pärast väsitavat argipäeva otsida näilist puhkust väga pingutatud ja ometi mitte rahuldavatest lõbustustest. Siinkohal me alateadlikult otsime lohutust lõbuasutustest, mõnuainetest, jookidest, erootikast ja spordist.

Naisi kimbutab enim tänasel päeval alateadvuses keerlevad mõtted, mis suunavad neid alatoitumisele. Pered pingutavad, et täita täiuslikku peremudelit. See kõik tekitab stressi ja depressiooni - läbikukkumine oleks ju mõeldamatu. Seetõttu elame igapäevases pinges ja rahulolematuses oma saavutuste pärast.

Lahendus oma elu paremaks muutmiseks ning närvide säästmiseks on oma alateadvuses eksisteerivatest mõtetest lahti laskma. Samas peab sellega olema ettevaatlik, kuna kõigest lahtiütlemine ei tee kunagi head. Kui omame võimet elada oma tunnetele ja instinktidele vastavalt, ei muutu me mitte ainult paremaks vaid saame kergemalt ka oma teadvuse peremeesteks.